Az IFPI ((International Federation of the Phonographic Industry) a nemzetközi hanglemezkiadók szövetsége függetlennek éppen nem mondható, ugyanakkor éves jelentése mindig és mindenkor érdekes képet ad a digitális zene előző évéről.
A jelentés legérdemibb része a számadatokban rejlik, így mi is vessük először magunka ezekre:
- 2011-ben 8%-al nőttek a kiadók digitális bevételei, a 2010-es 5%-os növekedéshez képest. Mindez azt jelenti, hogy hosszúhosszú idő után két egymást követő évben egyre nagyobb ütemben nőttek a digitális bevételek.
- A nem digitális bevételek, tovább csökkentek, ezúttal 3%-al. A két, egymással ellentétes folyamat eredményeképpen 2011-ben a digitális bevételek már közel 30%-űt teszik, tették ki a lemezkiadói bevételeknek
- A fontos piacok (Egyesült Államok, Anglia) esetében megnyugtató, erős növekedési tendencia kezd kibontakozni, úgy, hogy a digitális letöltés már megelőzi piacméretben és volumenben a hagyományos hanghordózok piacát
- Összesen 2011-ben 3.6 milliárd letöltés regisztráltak, ami 17%-os növekedést jelent.
A számadatokon felül bíztató, hogy a digitális zeneszolgáltatók valóban globális jelleget kezdenek ölteni. Mi itt a blogunkban csak a nagyobb piacokat illetve a magyar piacot érintő eseményekről számolunk be, de ettől még tény, immáron 78 országban közel 500 legális zenei szolgáltatás működik.
Hosszú-hosszú idő után tehát valóban úgy tűnik, a legális zenei szolgáltatások egy világ méretű piacot teremtenek, teremthetnek. Természetesen nagyom sok még a nyitott és megoldandó kérdés, az üzleti modellektől kezdve az egyes piaci szereplők együttműködéséig. De lehet, hogy 2011 végére lejutott oda a digitális zene, ahol azt hitték a szakemberek, hogy 2000-ben van…