Európa digitális zenei értelemben gyakorlatilag másodlagos piac, még a legfontosabb szolgáltatók számára is, annak „köszönhetően” , hogy nem volt és nincsen egységes európai digitális piac. A nem egységes, hanem országonként különböző piac, országonként különböző szabályozást, jogdíjfizetési valamint forgalom riportolási kötelezettséget eredményez. Így addig, amíg nem erősödött fel annyira a digitális zenei verseny, mint mostanában addig 2-3-4 évbe is beletellett, amíg egy-egy meghatározó szolgáltatás a kevésbé jelentős piacokra is elért.
A Jean-Claude Juncker által vezetett európai bizottságnak többek között ezért is volt az egyik kiemelt célja, hogy a lehető legrövidebb időn belül felállítson egy roadmap-et az egységes európai digitális piacok eléréshez.
A roadmap három pilléren alapul:
- A fogyasztók számára jobb, szabadabb elérés biztosítása a digitális szolgáltatásokhoz
- A digitális szolgáltatások és digitális innováció számára ideális üzleti környezet megteremtése
- A digitális iparban rejlő növekedési potenciális maximális kihasználása
Az első pillér az, ami a zeneipar számára a legfontosabb pontokat, feladatokat tartalmazza, közöttük azt a célkitűzést, hogy 2015, azaz ez év végére készüljön el egy a tagállamok szerzői jogi törvénykezését egységesebbé tenni kívánó javaslat, amely biztosítja egyfelől a felhasználók, másfelől a jogtulajdonosok, szerzők érdekeinek biztosítását.. Mindemellett célul tűzi ki, hogy a lehető leghamarabb ,meg kell szüntetni a tartalmak, szolgáltatások elérésének korlátozását.
A második pillér feladata lesz az audiovizuális ökoszisztéma és platform áttekintése és a 21.századi felhasználási szokásokkal való egyeztetése, valamint az illegális tartalomfogyasztás visszaszorítása.
A harmadik pillér részét képezik az olyan, a piacon való könnyű megjelenéshez kapcsolódó platformok vizsgálata, mint a keresők, közösségi oldalak, e-kereskedelmi és ár-összehasonlító oldalak. A bizottság által kiadó sajtóközlemény szerint ezek egyre nagyobb mértékben meghatározzák a tartalomfogyasztást, ám közben nem kellőképpen átláthatóak: sem az, hogy a keresési találatokat hogyan rendezik, sem az, hogy az árazást hogyan alakítják ki. E esetben egyelőre szabályozásról nincs szó: a Bizottság még ebben az évben megkezdi e platformok átfogó vizsgálatát.
Természetesen jelen pillanatban roppant sok még a nyitott kérdés, sőt több a nyitott kérdés, mint a tisztázott. Az ellenben egyértelmű, hogy a Juncker vezette testület célja, hogy a lehető leghamarabb eltörölje a szolgáltatások igénybevétele előtt álló korlátokat., és a jogvédőszervezetek harmonizálása, illetve az egyes országokra vonatkozó monopóliumok megszüntetése révén látványosan egyszerűsítse az európai zenei piacokra való belépést!