Az elmúlt években amikor a TIDAL-ról írtunk, híreket lényegében két csoportra lehetett osztani. Egyik csoportjuk a cég megszűnéséről, kifizetetlen számlákról, vagy esetleges akvizícióról szólt. Másik- alapvetően amúgy kisebb- része pedig arról, hogy az exkluzív tartalom segítségével milyen sikereket ért el a szolgáltatás.
Talán pontosan ez, azaz a TIDAl és tulajdonosának lényegében kizárólag az exkluzív tartalmakra fókuszáló stratégiája és a termék, azaz a TIDAL fejlesztésének a tulajdonképpeni teljes hiánya volt az, ami a TIDAL legtöbb gondot okozta.
Ha lassan és csendben de mindez talán a TIDAl vezetőségében is felmerülhetetett, ugyanis végre komolyabb és érdemei fejlesztésekkel jelentezett a HD streaming cég.
1. My Mix playlist
A felhasználó korábbi hallgatottsági története illetve a TIDAl kurátorai által összeállított, személyre szabott lejátszási listák nem mondhatóak újdonságnak a streaming piacon. A Spotify, az Apple évek óta kínálja ezt a szolgáltatást, így éppen ideje volt, hogy ez a TIDAL esetében is elérhető legyen.
A listák napi rendszerességgel frissülnek majd, lesz bennük előadó központú, stílus központú egyaránt és minél aktívabban használják a szolgáltatást, annál fontosabb találatokat adnak majd.
2. Előadói rádiók
A streaming szolgáltatások nagyon régóta szeretnének a rádiók helyére lépni, eleddig sikertelenül. A TIDAL ebben a tekintetben is valamivel a streaming piac vezetőitől lemaradva követte azokat.
Ebben is változás állhat be, ugyanis a TIDAL ahogyan ők nevezték „repriorizálta” az előadói illetve az album alapon létrehozható rádiók megjelenését, így azok mostantól hangsúlyosabb módon jelennek meg az a desktop illetve a mobil verziókban is. Ugyancsak finomodott, fejlődött maga az algoritmus, amely az előadói rádiókat vezérli, így a TIDAL reményei szerint nem csak jobb helyen lesz majd látható a rádió szolgáltatásuk , hanem jobb is lesz
3. Stúdió minőségű zene mobilon
Persze nem a TIDAl-ról lenne szó, hogyha nem tett volna a megújulás keretében egy újabb lépést a HD streaming élmény javítása érdekében is. Ezúttal valóban jelentős lépést tett Jay- z cége, olyan lépést, amellyel az egyre többek által kínált HD streaming piacon valóban előnyre tehet szert.
Mostantól ugyanis a TIDAL, Android platformon, az angol MQA cég technológiájának köszönhetően valódi, stúdió minőségű zenehallgatási élményt nyújthat. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az MQA segítségével, a megszokott erősen tömörített, 44.1 kHz /16 bit -en működő, az eredeti stúdió minőségű felvétel 10%-át megtartó formátumok helyett, a stúdió felvételeket teljes tartalmukban megőrző, 96 kHz / 24 bit- es minta vételt használó technológiát használnak majd.
A stúdió minőségű tartalmak elérését persze nem adja ingyen a TIDAL, amely külön nevet is adott ennek a szolgáltatásának, TIDAL Masters néven. A TIDAL Masters a már eddig is HD streaming előfizetők számára ingyenesen, extra költségek nélkül lesz elérhető. A többi TIDAL előfizető pedig a havi 20 dollárba kerülő HD csomagra előfizetve érheti majd el.
Több korlát is lesz azonban. Egyrészt a tartalmaknak csak egy része érhető ( egyelőre) el stúdió minőségben, ezeket amúgy a TIDAL külön ki is emeli mint az alkalmazásaiban, mind a desktop verziójában a szolgáltatásnak. Másodsorban pedig az MQA technológiája csak Android alapú telefonokon és azoknak is csak egy bizonyos részén érhető el.
Összességében azonban azt kell mondjuk, jó és fontos lépéseket tett a TIDAL, még akkor is, hogyha jó eséllyel mindezt már nagyon későn tette. Az exkluzív tartalom önmagban ugyanis nem elegendő a sikerhez, erre talán pont Jay-z szolgáltatásának a története a legjobb példa…