A mai nap kismagyar webes slágertémája minden kétséget kizárólag az magyar iTunes indulásának Handrás által megszelőztetett ténye volt. Mi most a vágyálmoktól némileg elrugaszkodva, az Apple oldaláról próbáljuk megvizsgálni a magyar bolt nyitásának realitását.
Pro:
Az iPod+iTunes páros minél szélesebb körű terjesztése: A shop teljes megnyitása egyben tovább ösztönözhetné mind az iPod, iTouch, mind az iPhone eladásokat. Az Apple igazi haszna pedig mint tudjuk ezeken van, nem a gyakorlatilag önköltségi áron vagy akár az alatt is értékesített zenei tartalmakban.
Új piacok felé való nyitás: Az, hogy az Apple számára a magyar piac szerepe és értéke felértékelődött, ősz vége, tél eleje óta ismert. A fontosság növekedése pedig jelentheti azt is, hogy a hardverek mellet a magyar tartalompiacon is szeretné megmérettetni magát a Cupertinói óriás.
Közös európai jogkezelés: A közös-európai jogkezelés ügyében az Unió és az Apple egészen mag szintű egyeztetéseket folyatott, mintegy fél évvel ezelőtt. Ezen egyezetések során Steve Jobs-aki személyesen is részt vett rajtuk- hangsúlyozta, a közös európai jogkezelő hivatal elősegíthetné, hogy valamennyi uniós állampolgár elérhesse az Apple zeneáruházát…
Kontra:
Nagyon pici a magyar zenei piac: A magyar zenei piac, s azon belül is a digitális piac mérete nemzetközi mértékkel mérve olyan elenyésző, hogy erre erőforrásokat allokálni, nehezen indokolható. Pláne akkor nem, amikor olyan méretű piacok, mint Oroszország is a várakozók sorábaná llnak..
Nincsenek legyőzendő versenytársak: Egyetlen nagy nemzetközitartalom piaci szereplő sincs jelen a magyar piacon, így egyetlen szereplő sem vesz el bevételeket a magyar piacon az Apple-től.
Bizonytalan jogi helyzet: Az egyelőre még nem létező közös európai jogvédő szervezet híján, hivatalosan az Apple-nek meg kellene állapodnia a magyar jogkezelőkkel. (Artisjus,EJI) Ez a fajta lokális egyezkedés, szabályokhoz igazodás pedig alapjaiban ellenkezik azokkal a globális elképzelésekkel , melyeket Steve Jobs a tartalomipar terén képvisel.
Mindent összevetve, mi a magunk részéről kevéske pénzünket arra tennénk fel, hogy január 27-n Steve Jobs nem fogja bejelenteni a magyar iTunes-t. A magyar tartalomtulajdonosok mozgolódásai pedig alapvetően a saját tartalmaik amerikai és globális iTunes-ba való elhelyezését célozzák.