A DRM mentes tartalmak cunamiszerű elterjedése az elmúlt évben alapjában vvev egy az Apple és Steve Jobs álal indított, de a felszín alatt sokkal inkább a kiadók iTunestól való elszakadási kísérletének a megnyilvánulása volt.
Nézőpont kérdése honnan nézzük. Ha azt vesszük alapul, hogy Steve Jobs ominózus levele, majd pedig az EMI tartalmak iTuneson való megjelenés indította el a „forradalmat ”, akkor a hírt, mely szerint az Apple, és a másik három major kiadó (Universal, SONY BMG, Warner) komoly tárgyalásokat folytat tartalmaik DRM mentes formátumban való elérhetővé tételéről az Apple zeneáruházában a forradalom logikus és következő lépéseként kezelhetjük.
Az igazsághoz azonban inkább a második verzió áll, állhat közelebb, ebben az esetben viszont az iTunes amúgy is domináns szerepe minden eddiginél jobban felértékelődhet. Hiszen a kiadók – különösen a Universal music- visszatérése az iTuneshoz gyakorlatilag egyenértékű (lenne) a konkurens és a kiadók oldaláról abszolút előnyben részesített szolgáltatások (Amazon, Wal-Mart, Myspace) potenciáljának drasztikus visszaminősítésével.
A tárgyalásokhoz közel álló források szerint a három kiadó közül egy –valószínűsíthetően a SONY BMG- a nagyon közeli jövőben bejelenteti tartalmainak DRM mentes licencelését az iTunesra, ami egy újabb fordulatot indít(hat)na el a digtiális zenepiacon…