Az Apple már-már hagyományosnak mondható fejlesztői konferenciáján jelentette be 2 évvel ezelőtt az Apple Music indulását. Az ügyesen menedzselt kiszivárogtatásoknak köszönhetően ez alkalommal igazán nagy zenei bejelentésre nem számítottunk.
Arról persze lehetne vitatkozni, hogy a Homepod bejelentése mennyire tekinthető fontos digitális zenéhez kapcsolódó bejelentésnek Ettől még tény, hogy az Apple bejelentette régóta pletykált, Amazon Echo konkurensnek szánt megoldását.
A Homepod névre hallgató eszköz pontosan ugyanazokkal a fő funkciókkal rendelkezik, mint a piacon már jelenlevő Google vagy Amazon termékek, a hangminősége pedig állítólag osztályon felüli.
Maga a megközelítés ugyanakkor más, mint a Google vagy az Amazon esetében. Az utóbbi célja ugyanis egyértelműen az, hogy az Echo a lehető legszélesebb körben elterjedt legyen , ennek érdekében pedig az árazását is alacsonyan tartotta az Amazon. Az Apple ezzel szemben a Homepod-ot is egy ökoszisztémának tekinti, egy zárt ökoszisztémának,gyönyörű, mégis minimalista dizájnal, és kétszer akkora árral, mint az Echo….
Nem tudja utolérni az Apple Music a Spotify-t Ahhoz, hogy a Homepod valóban erős platform lehessen minden zártságával együtt , és ne okozzon elháríthatatlan okot a zenekedvelőknek az, hogy csak Apple Music-kal működik, nyilván kell az, hogy az Apple Music önmagában is vezető streaming piaci szereplő legyen. Ha azt vesszük, hogy alig 2 év alatt tisztán második pozícióba küzdötte fel magát az Apple streaming szolgáltatása, akkor a cél még akár teljesülhet is. Az első helyezettet ugyanakkor nem tudja egyelőre illetve továbbra sem megközelíteni az Apple. Spotify görcsösen ragaszkodik az első helyéhez, bármit tesz az Apple a svéd cég képes ugyanannyival növekedni. ( ami nyilván a nagyobb felhasználói tömeg miatt könnyebb is amúgy..) Mindez ugyanakkor a Homepod ökoszisztéma oldaláról nézve duplán rossz jel. Hiszen az Apple Music kizárólagosság miatt minden Spotify előfizető kiesne a potenciális használók közül. Vagy a platform nem lehet zárt… |
Ha magát a zenei szolgáltatást nézzük, ott is érezhető ez a fajta megközelítésbeli különbség. Amíg az Amazon zenei szolgáltatását egy az egyben az Echo-ra is szabta, addig az Apple nem tett mást, mint hogy integrálta az Apple Music-ot a Homepod-be is.
A zárt platform megközelítés előrejelzi, hogy jó eséllyel más streaming szolgáltatások nem jelenhetnek majd meg a Homepodon, azaz egy az Apple Music által dominált zenei platformmal ismerkedhetünk majd meg.
A Homepod tehát digitális zenei értelemben illetve a Home Automation értelemben is egy nagyon óvatos lépés. Nagy kérdés, hogy a mér most is üzleti értelemben felnőtt korát élő digitális zenében, ez a lassú, óvatos megközelítés mire lesz elég….