Az, hogy a streaming, mint tartalomelérési típus most már meghatározó, mint nem csak a fizika formátumok, hanem az a lá carte letöltés, 2014 vége-2015 közepe óta tudjuk. Ugyanakkor a streaming népszerűségének növekedése messze nem járt együtt a zeneipari bevételek növekedésével !
A 2016-os évre vonatkozó adatok alapján egy nagyon fontos kijelentés minden kétséget kizáróan tehető: a streaming az anno volt jó hogy van kategóriából kihagyhatatlan, a zeneipar sorsát meghatározó tényezővé vált!
A nemrég az RIAA, azaz a tengerentúli MAHASZ által közzétett, az Egyesült Államokra vonatkozó adatok alapján ugyanis a streaming szolgáltatásokból befolyó bevételek a legjelentősebbek immáron a zeneiparban!
A korábban idézett tavaly első féléves adatok még nem tartalmaztak, tartalmazhattak olyan fontos piaci szereplők adatait, mint például az Apple Music. Feltételezhetően ennek ( is) köszönhető, hogy végül a streaming bevételek növekedése magára talált amely magával rántotta a teljes zeneipari bevételeket is.
A számok nyelvén mindez annyit tesz, hogy 2015-ben a tengerentúli zeneipari bevételek marginális mértékben, 0,9%-al de növekedni tudtak, éppen hogy csak meghaladva a 7 milliárd dollárt.
Ha formátumonként nézzük a bevételek alakulását, akkor látható, hogy az egyedi letöltések folytatták mélyrepülésüket és 10%-al csökkentek, 2.5 milliárd dollárra. Az egyedi letöltéseket más dimenzióban nézve sem sok jót mondhatunk el, hiszen az egyedi dalletöltések 12%-al, 1.23 milliárd dollárra, a digitális albumletöltések pedig 5,2%-al 1 milliárd dollárra csökkentek.
Az, hogy a digitális letöltések is zuhanó módba váltottak persze nem jelenti azt, hogy a fizikai eladások terén bérmennyit is javult volna a helyzet. A CD eladások továbbra is meredeken 17%-al csökkentek, a belőlük származó bevételek pedig alig haladták meg az 1.5 milliárd dollárt. Van ugyanakkor egy fizikai formátum, amely tovább folytatta menetelését, ez pedig a Vinyl, amely 32%-ot növekedve immáron 426 millió dollár árbevételt termelt a tavalyi évben.
A streaming mindeközben az Apple Music által újból erőre kapva folytatta menetelését és éves szinten 30% feletti növekedést mutatva 2.4 milliárd árbevételt produkált. Az egyes streaming piaci szegmensek ugyanakkor nem egyforma mértékben vették ki a részüket a növekedésből. A legdinamikusabb növekedés a prémium streaming szolgáltatási bevételek, azaz előfizetési bevételek esetében volt megfigyelhető, amelyek bevételei 52%-al növekedtek. Ettől elmarad mértékben de ugyancsak szépen, 31%-al nőttek, viszont az interaktív szolgáltatásokból ( mint például a Pandora) származó bevételek alig, 4%-al nőttek.
A borús első félév utáni drasztikus változás nyilván az Apple Music megjelenéséről nem függetleníthető, de közre játszhat benne az is, hogy egyre hatékonyabb a jogdíjbeszedés a digitális szolgáltatásokból.
Az aggasztó jelek ugyanakkor továbbra is megvannak és ott ólálkodnak a növekedés felett. Közülük is a legjelentősebb a jövedelmezőség. A meredek használatbeli növekedés ugyanis messze nem okoz ugyanakkora növekedést a bevételekben. A streamek száma megkétszereződött, a bevételek viszont csak 35%-al növekedtek. Mindez hosszú távon igen sötét képet jósol a világ zeneiparának bevételi oldalon!