A közönségi rádió múlt hét hétfőn jelentette be, hogy Jogvédői programot indít, melynek keretében a Last.fm szolgáltatásán belül lejátszott dalok után, a jogvédő szerveztek kihagyásával, közvetlenül az előadóknak fizetné a nekik járó jogdíjat.
A CBS által tavaly megvásárolt rádió a következő feltételeket kínálja az előadók számára:
- Abban az esetben, hogyha a dalok a rádió ingyenesen elérhető szolgáltatásainak keretében kerültek lejátszásra, úgy a Last.fm nettó bevételeinek 10%-a illeti meg az előadót.
- Abban az esetben, hogyha a dalok a prémium szolgáltatás keretében kerültek lejátszásra, úgy a last.fm nettó bevételeinek 10%-a vagy befejezett lejátszásonként 0,0005 dollár közül a magasabb illeti meg a művészt
- Abban az esetben,. hogy az ingyenes on -demand szolgáltatásban hangzik el a dal, úgy a last.fm nettó bevételének 30%-a illeti meg a dal előadóját
- Abban az esetben pedig, hogyha a dal a prémium on-demand szolgáltatásban hangzott el, úgy a nettó bevétel 30%-a és a lejátszásonkénti 0,005 dollár közül a magasabb illeti meg az előadót.
A közeljövőben, komoly, és érdemi fejlemények várhatóak ez ügyben, ugyanis a mintegy 12 000 független kiadó érdekeit képviselő Merlin group azonnal, határozottan felhívta tagjai figyelmét, az ajánl el nem fogadására, sőt, jogi lépéseket helyezett kilátásba a Last.fm-el szemben.
Miért tette meg ajánlatát a cég? Semmi esetre sem jótékony okokból, sokkal inkább megpróbálván megelőzni azokast a pereket, melyek a különböző jogvédő szervezetekkel való megállapodások hiánya miatt egyre inkább fenyegette őket. Hovatovább a bejelentés révén kiindulási alapot biztosítanak saját maguk számára a további, jogvédőkkel folytatandó tárgyalásokhoz, s egyúttal saját maga is belépett valamilyen mélységig a jogvédők piacára, ezáltal alternatívát nyújtva a nagy nemzetközi jogvédő szervezetekkel szemben, igaz egyelőre még csak a saját szolgáltatásával kapcsolatban.