Pár évvel ezelőtt amikor digitalis zenei szolgáltatásokról beszéltünk, akkor lényegében csak és kizárólag digitális letöltésre ( például ITunes) vagy audio streaming szolgáltatásokra gondolhattunk. 2020-ra ez a kép lényegesen bonyoltabbá vált a chat szolgáltatók zenei törekvéseivel, a videó és az audio streaming egyre erősebb összekapcsolódásával
A felhasználó, zenekedvelők és ezen szolgáltatások között helyezkedett al a Shazam, egyfajta kívülállóként a Shazam. Az Shazam, amely a terület- zenefelismerés- lényegében egyetlen szereplője volt, ennek megflelően ki is sajátította szinte azt magának. Nyilván ez is nagy mértékben közrejátszott abban, hogy az Apple megvásárolta a szolgáltatást.
És ugyan az Apple eleddig nem igazán használta fel a Shazamban rejlő lehetőségéket, ezzel a Shazam által nyújtott funkcionalitás felkerült a nagy tech óriások térképére is. Nem véletlen tehát, hogy a Google, már évek óta dolgozik saját zenefelismerési megoldásán.
Amelyt idén aztán olyan funkciókkal ruházott fel ,mely alapján kijelenthető, hogy funkcionalitásban már megelőzi a Shazamot! A Google globális keresési logikájába beillesztett funkció segítségével egyrészt ugyanúgy tudunk zenéket keresni, mint a Shazam-al. A Google ugyanakkor egy új és végtelenül hasznos funkcióval is felvértezte zenekeresőjét. Ez pedig nem más, mint, hogy egy dalt. vagy dalrészletet eldúdolva- is képes találatokat adni.
Az új funkció elérhető a Google alkalmazásban, mind iOS-en, mind Androidon, de természetesen maga a Google okos asszisztense is képes kezelni immáron a többféle dalkeresést.
A Google okozhatja a Shazam vesztét
Napjainkban a legtöbb szó a streaming piacokról, a streaming szolgáltatásokról és azokról az óriás cégekről szól, amelyek ezen a piacon egyre aktívabban vannak jelen. A digitális zenei szolgáltatások ugyanakkor nem csak streaming szolgáltatásokból állnak. Talán nem is gondolnánk, hogy a mára, mindennapjaink abszolút részévé vált, de a zenefelismerés, lényegében egyetlen szereplő, a Shazam által dominált.
A megoldás kulcsa a mesterséges intelligencia és a gép tanulás alkalmazása. Amikor egy dalt dúdolunk, a Google alkalamazásában levő gépi tanuló algoritmusok átalakítják azt számokká, majd pedig ezt a mintát hasonlítják össze a zenei adatbázisban levő dalok lenyomataival. Az egész technológia alapjait a Google már 2018-bnlefekttt, amikor (még) Google Music-hoz létrehozta zenemegismerési zenefelismerési algoritmusát, a Now Playing-et.
A Shazam Apple általi felvásárlása óta nagyon sokat változott ez a piac, ahol napjainkra a zenefelismerés tulajdonképpen egy apró melléktermékké vált, a hatalmas és az elkövetkezendő éveket meghatározó otthoni okos asszisztensek fejlesztésében. Ezen a piacon és ebben a versenyben az Apple messze lemaradva követi az Amazont és a Google-t. így az, amit a zenfelismerésben látunk , tulajdonképpen csak ennek az Apple számára szerencsétlen leképeződése.