Alig 2 héttel ezelőtt vélt végérvényesen hivatalossá, hogy a streaming piacot vezető svéd Spotify szokatlan módon, de végül tényleg megjelenik a tengerentúli tőzsdén. A speciális parkettre lépési mód miatt a Spotify részvények nem egy előre meghatározott, a kibocsátásban résztvevő befektetési bankok által vállalt és támogatott kibocsátási áron jelennek majd meg a parketten, hanem abszolút a piac , azaz a kereslet és a kínálat által meghatározott áron cserélnek, cserélhetnek majd gazdát a részvények.
És mindez azt is jelenti, hogy a Spotify részvények piaca már ,most is él, csak persze egy sokkal kisebb ,zártabb körben, mint majd…Ezen a piacon pedig már most is pörögnek az részvényvásárlások és vételek.. jelenleg 125 dolláros részvényenkénti áron.
amint az a fenti ábrából is látható, ez azt jelenti, hogy a svéd cég részvényei nem sokkal a parketten való megjelenés előtt, továbbra is az éves árfolyamok felső 10%-ban a top árhoz közeli áron cserélnek gazdát.
A pontos menetrend A svéd cég a napokban közzé tette a pontos menetrendet a tőzsdére lépés kapcsán. Ezek szerint március 15-én tartják majd meg azt a befektetői napot, amely a befektetői roadshow-kat hivatott helyettesíteni. A befektetői napra bárki regisztrálhat majd és lehetősége lesz megismerni a svéd cég legfontosabb pénzügyi adatait , stratégiai céljait. Ezt követően bő 2 héttel, az április 2-val záruló héten lép majd hivatalosan is tőzsdére a svéd cég és indulhat el a kereskedés a Spotify részvényekkel. |
A majdani részvényárfolyamot és a kereskedést alapjaiban határozhatja majd meg, hogy a jelenleg a Spotify-ban komoly részesedéssel bíró major zene kiadók mihez kezdenek majd a kezükben levő részvényekkel.
Mindez azért lényeges kérdés, mert a Spotify részvények mintegy 15%-a a 3 major kiadó kezében van, így az, hogy ők ebből mennyit terveznek eladni, alapjaiban formálhatja az elérhető részvények számát és természetesen az árfolyamát is.
Így megy tőzsdére a Spotify
2016-ban, sőt végül tavaly sem lépett tőzsdére a Spotify ( ezzel sokaknak csalódást okozva) tavaly év év végén azonban már egyre több és egyre egyértelműbb jelei voltak annak, hogy a svéd cég valóban ilyen jellegű terveket fontolgat, hogy aztán idén januárban már...
Több, magát természetesen meg nevezni nem kívánó, különböző kiadói forrás is úgy nyilatkozott, hogy a kiadók fő célja befektetésük értékének a maximalizálása, azaz amennyiben a tőzsdei parketten való megjelenés előtt vagy után úgy alakulnak az árfolyamok, akkor nyitottak arra, hogy értékesítsenek a kezükben levő részvénycsomagokból.
Ennek lehetőségét pedig nem szabad kizárni, hiszen a kiadók is profitorientált tőzsdei cégek, márpedig bármely kiadói is értékesíti részesedést, az nagyságrendileg 1 milliárd dollár bevételt jelentene számára…