A streaming szolgáltatások monetizációja annak ellenére rendkívül összetett és bonyolult, igaz ez még annak ellenére is, hogy száz milliók használják ezeket a szolgáltatásokat. És különösen igaz ez az olyan speciális(abb) jellegű szolgáltatásokra, mint a Soundcloud és társai.
A sokak által a Soundcloud kistestvérének nevezett Mixcloud sokáig szándékosan kerülte a berlini “testvérének” hibáit. Ennek (is) tudható be, hogy a Mixcloud jelenleg a interaktív rádiókra vonatkozó licenszek alapján működik, ami azonban sok olyan korlátozást tartalmaz, amely hátráltatja a szolgáltatás működését. A kiadókkal való közvetlen szerződés tehát nem elsősorban azért szükséges, mert a Mixcloud klasszikus streaming szolgáltatás indítana, hanem sokkal inkább ahhoz, hogy fontos funkciókat implementálhasson a szolgáltatásba.
Mindennek azonban ára van- ahogyan azt a Soundcloud példája illusztrálta is – és minden jel szerint ez az ár a Mixcloud ingyenes részét fogja alapvetően érinteni.
Nikhil Shah, Nico Perez és Mat Clayton alapítók ugyanis hosszas nyílt levélben szabadkozva jelentették be, hogy a Mixcloud „kénytelen” korlátozni az ingyenesen elérhető szolgáltatását. Azt, hogy ki mennyire veszi majd ezt észre a használattól függ majd elsősorban, azaz leginkább a Mixcloud legaktívabb használóit érinti majd legfájdalmasabban. De nézzük sorban, mi is fog a jövőben változni:
- nem lesz lehetőség visszafelé tekerni a mixekben/számokban
- egy felhasználó maximum 3 alkalommal hallgathatja meg ugyanazt a mixet vagy dalt 2 héten belül
- nem érik el azokat a tartalmakat, amelyek egy előadótól vagy albumról 4 vagy több zeneszámot tartalmaznak
S hogy mit kínál ezzel szemben a Mixcloud , különböző előfizetéses csomagjain belül?
Alapvetően két, sok tekintetben különböző előfizetési lehetőséget kínál a brit cég azoknak, akik erre hajlandóak pénzt áldozni.
Az egyik a Mixcloud Premium névre hallgató, havi ( jelenleg akciósan 3.99 euróba kerülő) előfizetés, ami tulajdonképpen a klasszikus streaming szolgáltatások modelljét követve elérést biztosít olyan tartalmakhoz és funkciókhoz, amelyeket az ingyenes elérés nem biztosít.
Sokkal izgalmasabb a Mixcloud másik prémium csomagja, a Mixcloud Select. A MixCloud Select ugyanis lehetővé teszi, hogy a Mixcloud használók feliratkozzanak egy-egy vagy akár több zenész csatornájára és ennek keretében dotálják is kedvenceiket. Cserébe természetesen plusz funkciók is elérhetek lesznek számukra, úgy mint a mixel letölthetősége vagy offline ,meghallgathatósága.
Az új idők szelét megérezve a Mixcloud elsősorban ez utóbbit igyekszik propazsálni, azzal a mottóval, hogy az előfizetési díjakat teljesen transzparens módon osztja el, és a funkció árazása is szándékosan olyan (2,99 dollár/font/euró/csatorna) , hogy egyrészt érdemben eltérjen a streaming szolgáltatások megszokott árazástól illetve, hogy lehetővé tegye, hogy ne csupán egy hanem több 3-5 csatornára is feliratkozzunk.
Abszolút új utakat nyithat a zeneiparban a Soundcloud kistestvére
A MixcCloud-ot sokszor és sokan nevezték már a Soundcloud kistestvérének, sok tekintetben jogosan, bár a londoni székhelyű cég markánsan más utat járt be mint Berlini testvére. A Mixcloudot Cambridge-i egyetemei diákok alapították 2008-ban, tulajdonképpen mint egyetemi rádiót, ahol a mixtape rajongók oszthatták meg egymással kedven válogatásaikat.
Valóban a Mixcloud Select egy teljesen új és egyedi üzleti modell. Nagyon nagy kérdés ugyanakkor az, hogy egyedisége miatt, bárki hajlandó lenne fizetni érte. A sokkal nagyobb, sokkal népszerűbb Soundcloud példája alapján inkább azt mondanánk, hogy nem. Ez pedig nem kevesebbet jelenthet, minthogy a Mixcloud, egy rossz lépéssel 15 év szisztematikus munkáját dobhatja hónapok alatt a sutba és tűnhet el a nagy streaming zenei süllyesztőben. Kár lesz érte…