Lassan 2 éves lesz az a bejegyzésünk, amelyben arról irtunk, 2017 lehet a Podcasting áttörésének az éve. 2017 még nem az az év volt, de 2019 minden valószinűséggel már valóban az lesz, lehet majd.
Egyrészt mert maga a Podcast hallgatottság is egyre inkább emelkedik. Az elmúlt 5 évben lényegében megötszöröződött, és most már imntegy 73-75 millió amerikai, azaz a teljes lakosság harmada hallgat havi rendszereséggel podcast tartalmakat.A havi gyakoriságú hallgatás persze messze nem számít gyakorinak- Hetente ezzel szemben a tengerentúliak 83%-a nem hallgat Podcast tartalmakat és ennek legfontosabb okaként azt határozták meg, hogy nem tudják, hol keressék őket…
2 évvel ezelőtt azt írtuk, hogy az igazi robbanást azonban az hozhatja majd el, hogyha az igazán meghatározó streaming piaci szereplők is meglépik a podcast tartalmak streaming szolgáltátásba való mély integrációját.
Ennél is jelentősebb lépés lehet ugyanakkor az, amin a világ vezető on-demand rádiószolgáltatója, a Pandora dolgozik. A kaliforniai cég ugyanis nem kevesebbet tett és tesz, mint hogy azt a megoldást és módszertant, amelyet a zenei tartalmakra több közel 20 évvel ezelőtt kitaláltak és amely miatt alapvetően a konszenzus az, hogy a Pandora tartalomajánlása még ma is eljettebb és pontosabb ,mint az Apple vagy a Spotify ajánlásai, a podcast tartalmkra is alkalmazni fogja.
Arról, hogy maga a Music Genome Project mi is volt keretes részben olvashattok, most fókuszáljunk a Podcast verziójára mindennek. A Podcast Genome projekt célja ugyanis nem kevesebb, mint hogy ahogyan a zenei tartalmak esetében is, a Podcats tartalmakra is létrehozzon egy olyan könyvtárat, amelyben az egyes tartalmak különböző kritériumok alapján vannak felruházva metaadatok széles tárházával.
Minden idők legjelenetősebb zenei metadata projektje- A Music Genome Project A Music Genome projekt, bár neve kissé fellengzősen hangzik, valóban nincsne hozzá foghat méretű zenei metadat projekt. Hiszen immáron lassan 20 éve zajlik az adatok gyűjtése, értékelése és ad hozzá a projekt ezek alapján finom jellemzőket- mintegy 400 kritérium alján- minden egyes dalhoz a Pandora zenei adatbázisában. A Music Genome Project az tehát, ami a különböző zenei tartalmak metadatokkal való felruházása révén egy másodlagos zenei hálót alakított ki a Pandora zenei adatbázisában.
Mindez pedig tulajdonképpen a sikeré és annak a kulcsa, hogy ezen a téren mai napig a kaliforniai cég számit az etalonnak. A social rádió szolgáltatások esetében ugyanis a legfontosabb az, hogy mennyire sikerül a zenefolyamban levő elemeknek az egymáshoz viszonyított kapcsolatát meghatározni. A jó social rádiókban ugyanis a legélvezetesebb az, ahogy az ember saját képére tudja formálni az adókat, miközben újabb és újabb zenéket ismer meg. |
A Podcast Genome Project 1500 jellemző alapján tud tartalmakat jellemezni, kezdve a tartalom tipusától, besorolásán , a podcast tulajdonosán át a különböző hallgatottság – likeok, indítások száma- alapú adatokig. Ezeket aztán mesterséges intelligencia algoritmusok,neurális hálózatok illetve humán ellenőrzés révén pontositják, harmonizálják, csak úgy, mint anno a Music Genome Project esetében. A végeredmény pedig már el is érhető a Pandora alkalmazásában a Recommended Podcasts For You szekcióban, de természetesen már a keresésben illetve a különböző ajánlókban is megjelennek a Podcast ajánlatok.
És nem kevés podcastról beszélünk! Már az induláskor mintegy 100 ezer hír, zenei, vicces, technológiai, szórakozató gyerekeknek szóló vagy éppen tudományos témájú podcast közül lehet választani.
És a Podcast Genome Projectnek köszönhetően ez a hatalmas menyiségú podcast a Pandora alap tevékenységével, a zenei tartalmakkal integrálva jelenik majd meg. A határok elmosódnak, a különböző zenei tartalmak. függetlenül attól, hogy pontosan mis is a formátumuk, hosszuk egy helyen, a saját izlésünknek megfelelően jelennek majd meg. Ennél nagyobb segítséget pedig nehezen kaphatna a Podcast tartalom.