A Spotify és a nagy zenei kiadók kapcsolata az elmúlt években- mondhatni eddig- nem volt kifejezetten feszült, mint mondjuk a Youtube-é. Másfajta viszony ez, mint az Apple esetében, más, mint milyen a Google és kiadók közötti, de messze nem felhőtlen. Igaz ez annak ellenére, hogy a kiadók a svéd cég tulajdonosai is egyben.
Eddig, ha kompromisszumok árán is, de végül megbékéltek a felek, nem utolsósorban azért, mert egy hajóban eveznek, hiszen végül is, mindegyikük érdeke az, hogy a Spotify sikeres legyen, és ezt ők is tudják.
Abban, hogy a befektetők tavaly mg 30 milliárd dollárra értékeltek, egy veszteséges és olyan céget, amely az Apple-el, a Youtube-al és az Amazon-al versenyez elsődlegesen az volt az oka, hogy a Spotifyban egy a nagy lemez kiadók kiváltó, a rajongókat és a zenekarokat közvetlenül összekötő platformot látnak.
Nem kell túlzottan nagy kombinációs készség ahhoz, hogy lássuk, a kettő egyszerre nem tud majd megvalósulni, azaz a Spotify nem lehet majd úgy jóban a kiadókkal, hogy közben a digitális zene Netflixévé válik, márpedig a Spotify - jelenleg még biztosan- függő viszonyban van a nagy nemzetközi lemezkiadókkal, hiszen az ő tartalmaik nélkül szinte semmit nem érne a svéd cég platformja.
Lehet-e a Spotify a digitális zene Netflixe?
A Spotifyt a befektetők nem is olyan rég meglepően magas, 30 milliárd dolláros értékre taksálták a tőzsdei kibocsátás során. Abban, hogy a befektetők ennyire optimisták voltak egy veszteséges és olyan céggel kapcsolatban, amely az Apple-el, a Youtube-al és az Amazon-al versenyez elsődlegesen az...
Hosszú távon azonban ez- azaz a kiadóktól való függetlenedés- a svéd cég célja, mégha most ezt – természetesen- nem mondhatja ki.
Ebbe az irányba pedig a lépéseket- amelyek nem is annyira bébi lépések- már el is kezdte megtenni a Spotify. Egyértelműen ebbe az irányba mutat, hogy a svéd cég elkezdett saját maga szerződéseket kötni az előadókkal (persze egyelőre a kevésbé nevesebb, független előadókkal) , hogy saját tehetségkutatót indított, illetve az is, hogy erősíteni szeretné a podcastok megjelenését a Spotify-ban.
Az újabb lépés pedig már nyugodtan nevezhető óriáslépésnek is. A Spotify ugyanis- egyelőre ugyan még csak tesztüzemmódban és az Egyesült Államokban- de lehetővé teszi az előadók számára, hogy saját tartalmakat töltsenek fel a platformra!
Maga a funkció nagyon egyszerűen használható lesz. Egy a Spotify általa kialakított templatebe kell csupán megadni a legfontosabb adatokat- a release neve, az előadó nevének megadása és a zeneszám, -számok feltöltése és címeinek megadása után már publikálható is a Spotify oldalain.
Ami talán az egyszerűségnél is fontosabb ( lesz) majd az előadók számára az az, hogy a Spotify- ellenben a hasonló digitális szolgáltatókkal ( CD Baby, TuneCore, Distrokid) ingyenesen teszi majd mindezt!
A svéd cég mindezt persze jó okkal teszi. A ki nem mondott célokon- lásd fentebb- felül ugyanis a Spotifynak nyíltan bevallott célja, hogy egyfajta marketplace szerepet töltsön be, azaz ő legyen a kapocs az előadók, a kiadók és a zenekedvelők között. Ezzel a Spotify igen erősen belemar nemcsak a digitális terjesztők, hanem az olyan szolgáltatók,mint a Soundcloud vagy a Youtube birodalmába is. Ahhoz, hogy ez sikerülhessen, a kezdetekkor a Spotify-ak nyilván áldozatokat kell majd hoznia, ez az áldozat pedig az, hogy az előadók mindezt ingyen tehetik. persze az ingyenesség erősen relatív fogalom, hiszen a Spotify-on keletkező streamekből származó bevételeknek a felét zsebre tesz a svéd cég. Ami még így is sokkal kedvezőbb lesz az előadók számára, mintha leszerződnének egy kiadóval!
A Spotify összeveszhet a nagy zenei kiadókkal
Azt, hogy a Sptoify és a nagy lemezkiadók viszonya felhőtlen lett volna valaha nem igazán állíthatjuk. Másfajta viszony ez, mint az Apple esetében, más, mint milyen a Google és kiadók közötti, de messze nem felhőtlen. Igaz ez annak ellenére, hogy a kiadók a svéd cég tulajdonosai...
A Spotify tehát ezzel a lépéssel egy egyértelmű lépést tett a kiadóvá válás irányába, akármennyire is próbálja kommunikációjával mindezt tompítani. A kiadók ennek biztosan nem örülnek majd, így a meglevő frontok mellé jó eséllyel hosszabb távon egy újabb nyílik, nyílhat majd.