A globális zenepar növekszik, elsősorban a streaming audio szolgáltatásoknak köszönhetően és elsősorban immáron nem a fejlett nyugati, hanem a feltörekvő dél-amerikai és ázsiai piacoknak köszönhetően. A nagy nyugati, piacvezető streaming audio szolgáltatók sok tekintetben mintha (egyelőre) még nem éreznék, értenék ezeknek a piacoknak a lüktetését.
Mindebből természetesen a kiadók is bőven profitáltak , ugyanis a streaming szolgáltatások masszív növekedésének köszönhetően a zenei kiadók 25 éve nem látott bevétel növekednek örülhetnek.
Ezzel párhuzamosan azonban a helyzetük is drasztikusan megváltozott az elmúlt években. Egyrészt hiszen az ahogyan zenét fogyasztunk egészen drámai mértékben alakult át az elmúlt 20 évben, és ezzel együtt alakult át a zenészektől a zenekedvelőkig tartó értéklánc szereplőinek a helyzete is. Ebből az átalakulásból bármennyire is szerettek volna a kiadók sem tudtak és tudnak kimaradni.
A jövő sok tekintetben homályos még számukra is, az azonban egyre nagyobb valószínűséggel jelenthető ki, hogy az, amilyen szerepet a kiadók betöltenek az előadók és a fogyasztók között, fundamentálisan változik majd meg.
A kiadók maguk is fejlődnek (és tanultak a 20 évvel ezelőtti fiaskójukból, aminek az áldozata az első igazán érdekes digitális zenei kezdeményezés, a Napster lett. ) és próbálnak a lehető legközelebb férkőzni magukhoz a fogyasztókhoz.
A megoldások változóak, de az egyik leggyakoribb megoldás, hogy a kiadók magukba a streaming zenei szolgáltatásokba vásárolják be magukat! Az első fecske- bármennyire is meglepő- maga a spotify volt ezen a téren, amelyben az összes kiadó kisebb- nagyobb részesedést vásárolt, amolyan garanciaként. Sokkal jelentősebb az a befektetés, melyet a Warner Music tett a Deezerben!
Ugyanez a Warner Music ezúttal egy feltörekvő piaci szereplőben szerzett részesedést. A szereplő pedig nem más, mint a Rotana Music! A megállapodás volumene, globális méretekben persze nem őrületes mértékű, de ettől még tény, hogy az egyik vezető nyugati, major kiadó vásárol részesedést egy közel-keleti zenei szolgáltatóban.
Streaming szolgáltató Szaúd Arábiából A Rotana Music ,a Rotana Group tagja, amelyet al-Waleed bin Talal szaúdiherceg alapírott, még 1987-ban. A csport tagja, az akvizíció alanyán, a Rotana Music-on felül a lemezkiadsásal foglalkozü Rotana Records, a film stúdió Rotana Studio, a magazinok kiadásával foglalkozó Rotana Magazin, a 7 rádióadót üzemeltető Rotana Radio valamint egy TV csatorna a Rotana Tv is. A herceg amúgy maga is komoly befektetőnek számít, hiszen olyan meghatározó nyugati cégekben rendelkezik részesedéssel, mint a Fors Season hotel csoport vagy a Twitter mikrobolog szolgáltató. A Rotana és Lev Blavatnyik kapcsolata amúgy nem új keletű. Az orosz milliárdos befektetési cége illetve maga a általa tulajdonolt Warner Music már 20218-ban, a Kassiogi gyilkosság miatt roppant fagyos nyugati- szaúdi viszonyok idején tárgyalásokat kezdett a dubai központú arab streaming szolgáltatóban való részesedés vásárlásról. A megállapodás akkor nem jött össze,ellenben 2018 végén a Rotana fektetett be többed magával az ugyancsak Blavatnyik érdekeltségi körbe tartozó Deezerbe! |
A megállapodás egyértelműen befektetés Lev Blavatnik cége részéről. A térség ugyanis a demográfiai adottságai ( a népesség jelentős része 35 év alatti) igen fontos növekedési területet jelenthet majd a globális zeneipari szereplők és szolgáltatások számára.
A részesedés vásárlás révén mindkét fél számára új ajtók nyílhatnak meg! A Warner Music sokkal közelebb kerülhet és beleláthat a működésébe egy olyan piacon működő streaming szolgáltatónak, amely piac az elkövetkezendő években a streaming audio piac növekedésnek meghatározója lehet majd. A Rotana pedig a megállapodásnak köszönhetően olyan előadókkal bővítheti streaming szolgáltatásának repertoárját, mint Ed Sheeran, Cardi B vagy Madonna.