A Berlini székhelyű Soundcloud kapcsán a múlt évvel kapcsolatban már leírtuk azt, hogy a legnehezebb és legmozgalmasabb évén van túl. A milliók által használt streaming szolgáltatássá válás persze további nehézségeket ígért, amelyek akarva akaratlanul most egyszerre ütik a berlini céget…
A legdrámaibb és kegyetlenebb harcteret a major kiadókkal való tárgyalások jelentik, nem véletlenül írtuk májusban- a SONY közel egy tucat fontosabb előadójának a profilját szüntette meg és vonta vissza tartalmait a berlini székhelyű cég szolgáltatásából- ,hogy könnyen elképzelhető, a major kiadók a Soundcloud megsemmisítésére törnek, ha már megállapodni nem tudnak vele…
Egy ideig elülni látszott a licenszelési háború, hogy aztán a közelmúltban újult erővel induljon újra! Több, alapvetően elektronikus zenei blog ugyanis olyan híreket szellőztetett meg, melyek szerint a két legnagyobb major, a Universal és a SONY a megállapodások elmaradása illetve a tárgyalások kútba esése esetén jogi útra tereli az ügyet, melybe az RIAA-t, azaz az amerikai lemezipari szövetséget is be kívánja majd vonni. A pletykákat a kiadók és az RIAA is cáfolták, ennek ellenére a Soundcloud lényegében ugyanott tart, ahol nagyjából egy évvel ezelőtt: kétségbeesetten küzd azért, hogy megállapodásra jusson a kiadókkal…
Ennek lehet a része az, az amúgy öngyilkos lépés, melynek keretében a berlini cég drasztikusan korlátozta az API-ján keresztül streamelhető dalok mennyiségét. A csendben, a felhasználási feltételekben tett változatással július 1-jén életbe lépett változtatás értelmében a harmadik feles alkalmazások naponta összesen(!!) 15 ezer streamet kérhetnek majd le a Soundcloud irányából. A korlátozás a Soundclud saját alkalmazását nem érinti, így a legtöbb végfelhasználó nem sokat érez majd a barátságtalan lépésből. A fejlesztők ugyanakkor roppant mód háborognak, teljes joggal.
Persze nem a Soundcloud az első a web történetében, aki hasonló korlátozásokkal él. 202-ben a Twitter a teljes API-ját zártát tette, de még relevánsabb példa a közelmúltból a Netflix lépése, aki ugyancsak megszüntette saját API-ját annak érdekében, hogy a központi szolgáltatásra tudjon jobban koncentrálni fejlesztéseiben.
Sok tekintetben tehát érthető ( lenne) a Soundcloud lépése, ugyanakkor a berlini cég ereje pont abban volt, hogy dalbázisát nagyon sokféleképpen tudták független fejlesztők ( is ) használni. Ha a költségek ordában tartása érdekében, ebből sokat veszít a Soundcloud, akkor hiába állapodik meg az összes major-el, pont az veszik el belőle emberek milliói megszerették. Enélkül pedig nem lesz a több a sok streaming szolgáltatás egyike közül..Márha életben marad egyáltalán..